IMG 20240201 122020

Την Πέμπτη 1/2 ομάδα μαθητών του σχολείου μας επισκέφθηκε το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών φυσικών επιστημών κ Κωνσταντίνας Μουμούρη και Παντελή Παπαχρήστου. Οι μαθητές μας, αφού περιηγήθηκαν στο λόφο της Πνύκας, ξεναγήθηκαν στο ιστορικό κτίριο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, έμαθαν ποιά ήταν η αρχική χρησιμότητα του Αστεροσκοπείου και επισκέφθηκαν την αίθουσα του χρόνου όπου φυλάσσεται το πρώτο τηλεσκόπιο του Αστεροσκοπείου. Στη συνέχεια περιεργάστηκαν ένα λειτουργικό υπό κλίμακα αντίγραφο του μηχανισμού των αντικυθήρων και περιηγήθηκαν στη βιβλιοθήκη και την έκθεση παλαιών οργάνων αστρονομίας και μετεωρολογίας. Τέλος επισκέφθηκαν το θόλο του πρόσφατα ανακαινισμένου τηλεσκόπιου Δωρίδη, το οποίο είναι ακόμη πλήρως λειτουργικό.