image000000 4

Στο πλαίσιο του Προγραμματος Αγωγής Υγείας και της  συνεργασίας που έχουμε αναπτύξει με τον Ερυθρό Σταύρο και έπειτα από πρόσκληση του Τομέα Νεότητας, το Σάββατο 9/12 /2023 και ώρα 16.00 -17.00 μαθητές κι εκπαιδευτικοί επιμορφώθηκαν  σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο στον Τομέα  παροχής πρώτων βοηθειών , οι οποίες μπορούν να αποδειχθούν καθοριστικές σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης αλλά και στην καθημερινότητα.

Παράλληλα με τη γενική στόχευση της ενθάρρυνσης συμμετοχής παιδιών και νέων στις δραστηριότητες του ΕΕΣ και την ενίσχυση του συνολικού του έργου, ο Τομέας Νεότητας έχει τους εξής σκοπούς:

• Προώθηση του Ανθρωπισμού, της κοινωνικής αλληλεγγύης και του πνεύματος ειρήνης στους νέους.
• Προσφορά βοήθειας χωρίς όρια και διακρίσεις σ’ όσους έχουν ανάγκη

Ευχαριστουμε θερμά τον Τομέα Νεότητας του Ερυθρού Σταύρου και τη Διευθύντρια Νεότητας  κα Καστελλάνου για την πρόσκληση και την ευκαιρία που έδωσαν να αποκτήσουν οι μαθητές μας βασικές γνώσεις στον Τομέα των Πρώτων Βοηθειών.
Ευχαριστουμε  θερμά τις εκπαιδευτικούς κ. Νατάσα Ζαχαρακη και κ. Ελενα Λάμπρου που συνόδευσαν τους μαθητές μας.