20240410 170013

Ολοκληρώθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή στη Σύρο που πραγματοποιήθηκε στις 10-12/4/2024. Στην εκδρομή επισκεφθήκαμε και ξεναγηθήκαμε στην Ερμούπολη (Ιερός Ναός Αγ.Νικολάου, συνοικία, Βαπόρια, Μικρή Βενετία, πρώτο θέατρο-όπερα της Ελλάδας, μουσείο με τα αντίγραφα Κυκλαδικής τέχνης, Δημαρχείο, μέσα από την αγορά στον Ιερό Ναό Κοίμησης της Θεοτόκου με την ομώνυμη αυθεντική εικόνα του ELGRECO.
Επίσης κατά την ξενάγηση μας στην Άνω Σύρο επισκεφθήκαμε το μουσείο του Βαμβακάρη. Εξαιρετικό ενδιαφέρον είχε και η ξενάγησή μας στα Ναυπηγεία της Σύρου αλλά και η επίσκεψη σε τοπική βιοτεχνία παραγωγής λουκουμιών.

Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία για εκπαιδευτικούς και μαθητές

Τους μαθητές της Β΄Λυκείου συνόδευσαν  η κ. Πανοπούλου Φωτεινή, η κ. Λερούτσου Ζωή, ο κ. Σταμάτης Κωνσταντίνος, ο κ. Γαρυφαλλίδης Μανόλης,  η Υποδιευθύντρια, Κωνσταντίνα Μουμούρη και η Διευθύντρια Τηλιγάδα Ευμορφία.